Bądź widoczny na drodze | Akcja profilaktyczna na ulicach Giżycka

Młodzież z Giżycka wzięła udział w akcji „Bądź widoczny na drodze”. Organizatorzy przypomnieli uczestnikom o obecnie panujących warunkach pogodowych i wcześnie zapadającym zmroku, który powoduje, że nieoznakowani piesi i rowerzyści są słabo widoczni dla kierowców.

W wydarzeniu udział wzięło kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, Giżyckiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych. Nad organizacją czuwał MOSiR, Policja Powiatowa oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. 

Akcja

Z zapisu prawa o ruchu drogowym wynika, że używanie elementów odblaskowych po zmierzchu jest obowiązkowe jedynie poza obszarem zabudowanym,  a za ich brak grozi mandat w wysokości 100 złotych.

 

Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo. Dlatego w trakcie tego spotkania zachęcaliśmy, aby korzystać z odblaskowych oznaczeń również poruszając się w obszarze zabudowanym, gdyż znacznie poprawia ono widoczność, a w konsekwencji bezpieczeństwo. Świadomość tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od widoczności, powinna towarzyszyć każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Szczególnie biorąc pod uwagę, że w naszym mieście jest wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego, czy rowerzysty. W przypadku tych drugich przypomnieliśmy również, że poruszając się rowerem warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie tego pojazdu.

Dziękuję bardzo za udział w tym przedsięwzięciu Burmistrzowi Miasta Giżycka Wojciechowi Karolowi Iwaszkiewiczowi, przedstawicielom Policji oraz Pani Ewie Ostrowskiej dyrektor Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej w Giżycku za okazaną pomoc w realizacji tego wydarzenia - podsumował akcję koordynator wydarzenia, Mirosław Boć.

Bądź widoczny na drodzeBądź widoczny na drodzeBądź widoczny na drodzeBądź widoczny na drodze

 

Fot. z zasobów M. Boć