Bezpłatne autobusy od 1 marca

O powrocie do bezpłatnej komunikacji poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej Marek Jasudowicz - Wójt Gminy Giżycko i Wojciech Karol Iwaszkiewicz - burmistrz Giżycka. Od 1 marca mieszkańcy mogą podróżować nowymi, wygodnymi "elektrykami", jak i dotychczasowymi modelami, oznaczonymi napisem BEZPŁATNY.

Autobusy_elektryczne_w_Giżycku_JMK4 

Chcieliśmy Państwa poinformować o tym, że od 1 marca rozpoczęła się Bezpłatna Komunikacja Autobusowa. Wprowadziliśmy ją, aby wszyscy mieszkańcy miasta i gminy mogli swobodnie poruszać się naszą komunikacją po całym naszym terenie. Jest ona prowadzona na wszystkich liniach, które do tego pory funkcjonują i wszyscy chętni będą mieli możliwość korzystać bezpłatnie, bez żadnych biletów, miesięcznych czy jednorazowych - rozpoczął spotkanie Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz. 

 

Konferencja prasowa Wójta Gminy Giżycko

 

Wspólnie z Gminą Giżycko będziemy realizować tę komunikację bezpłatną, dlatego że wpisuje się ona znakomicie w strategię, którą przyjęliśmy już od jakiegoś czasu, czyli zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych naszych mieszkańców. Uważam, że priorytetem w mieście powinien być ruch pieszy i rowerowy, natomiast samochody powinny być na ostatnim miejscu, ponieważ do transportu lokalnego wewnątrz miasta tak naprawdę nie potrzebujemy często w ogóle samochodów - zachęca do korzystania Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. 

 

Bezpłatna komunikacja to nie nowość w Giżycku. Już w 2018 r. gminy testowo wprowadziły wspólną darmową komunikację. Pomysł sprawdził się, ponieważ dwukrotnie wiecej osób korzystało z komunikacji miejskiej i od tej pory szukano możliwych form wsparcia. Zakup nowoczesnego taboru został zrealizowany dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł. Postawiono na trzy chińskie modele Yutong E9. Zwrotny, niemal 9-metrowy pojazd może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Dzięki niskopodłogowej konstrukcji, wydajnemu systemowi klimatyzacji, ładowarkom do telefonów, systemowi GPS, zapewniono naprawdę wysoki komfort pasażerom. Komfort podróżowania jest duży, co potwierdzają testujący redaktorzy i przedstawiciele samorządu. 

 

Wszystkie autobusy kursujące na trasie oznaczone są wyraźną tablicą "bezpłatny". Rozkład jazdy można sprawdzić w aplikacji gizycko.kiedyprzyjedzie.pl i na stronie Urzędu Gminy ugg.pl/cms/22037/komunikacja.

Konferencja i testowanie autobusu elektrycznegoKonferencja i testowanie autobusu elektrycznegoKonferencja i testowanie autobusu elektrycznegoKonferencja i testowanie autobusu elektrycznego

 

Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir